ÖSS Matematik'te 20 Soru Garanti

reklamcı nedir?ÖSS Matematik’te 20 Soru Garanti, İlyas Başsoy’un 2000 yılında Tayfun Yılmaz takma adıyla yazdığı test kitabıdır. İki bölümden oluşur. İlk bölümde üniversite adayı öğrencilerle konuşma, ikinci bölümde ise uygulamalı soru çözümleri vardır.

Kitabın Ana Fikri;

Kitabın ana fikri, cirosu 10 milyar doları geçen dershane sektörünün öğrencilerin kafasını gereksiz yere bulandırmasıdır. Kitap yazıldığı dönemde matematikte 44 soru soruluyor ve Türkiye’de 1 milyon genç 1 soru bile çözemiyordu. Matematikte genel Türkiye ortalaması 6 soru civarındaydı. Oysa 44 sorunun 25 tanesi ilkokul düzeyinde matematik bilgisiyle çözülecek sorulardı...

Kitap öğrencilerin beyninin kodlanması, ezbere itilmesi, analitik düşüncenin gözardı edilmesi gibi konulara değiniyordu. Kavramsal düşünmenin bireysel önemi ve sistem için tehlikelerini anlatan kitap, yaygın kanının aksine, yaratıcı ve kavramsal düşünmeyi özendirdiği ve veri durumda fırsat eşitliğini sağlayan yegane çözüm olduğu için ÖSS ve ÖSYM’yi övmesiyle de ayrışıyordu.

İnternet sitesi Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri haline gelmişti. Yaratıcı projeleri desteklemek amacıyla kurulan Burhan Karaçam Partnership şirketi kitaba özel bir ilgi göstermiş ve kitabın “tahrip gücü”nden etkilendiklerini belirtmişti.

İlyas Başsoy yoğun iş temposu nedeniyle kitabın yıllık yenilemelerini yapamamıştır. 2000 yılında yüzlerce öğrencinin ODTÜ, Boğaziçi gibi okullara girebilmesini, daha önceki denemelerinde 3 net yapamayan binlerce öğrencinin 20’nin üzerinde matematik neti çıkarmasına yardımcı olan kitabın ilk baskısı halen fotokopi kitap olarak basılmaktadır.
(Su Yayınları. Kapak: Haluk Erkmen)

 AKP NEDEN KAZANIR? CHP NEDEN KAYBEDER?  
 Reklamcı Nedir? 
 Yüksek Volüm 
 ÖSS Matematik'te 20 Soru Garanti